Sprowadzanie auta ze Szwajcarii – mity

sprowadzanie auta ze Szwajcarii

Pomimo tego, że Szwajcaria jest dość popularnym kierunkiem wśród chcących zakupić samochód z zagranicy, wokół tego kraju obrosło wiele mitów, które nie mają zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. Najczęściej słyszane półprawdy, jeśli chodzi o sprowadzanie auta ze Szwajcarii, można bez problemu obalić racjonalnymi argumentami, co zostanie uczynione w trzech poniższych punktach.

  1. Sprowadzanie auta ze Szwajcarii – nie warto
auta ze Szwajarii

Jest to jedna z opinii, która bywa najczęściej wygłaszana. Jako podparcie tej tezy jej zwolennicy przywołują między innymi fakt, że samochody używane ze Szwajcarii mają mocno zużyte silniki czy też zawieszenia – kraj ten jest górzysty, co nie wpływa korzystnie na stan pojazdu, a nieumiejętna technika jazdy bywa gwoździem do trumny dla poszczególnych części wozu. Chociaż powierzchownie może być ziarnko prawdy w tym rozumowaniu, nie do końca pokrywa się to z rzeczywistością. Aukcje samochodów ze Szwajcarii wcale nie są zbiorowiskiem nienadających się do niczego zdezelowanych aut, gdyż mimo warunków krajobrazowych, narodowi udało się stworzyć niemalże idealne drogi na terenie całego kraju. Mit ten nie ma racji bytu również ze względu na wyjątkowo restrykcyjne podejście co do przeglądów technicznych pojazdów. Każdy kanton posiada własne reguły dotyczące sprawdzania stanu samochodów, ale w każdym rejonie te zasady uwzględniają niesamowicie dużą ilość szczegółów i są one ostro egzekwowane. Istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo trafienia na zaniedbany egzemplarz, nawet jeśli bierzemy pod uwagę auta uszkodzone ze Szwajcarii. Mieszkańcy tego kraju wybierają zawsze pojazdy o najbogatszym wyposażeniu oraz bardzo o nie dbają, co jest ostatecznym argumentem poddającym w wątpliwość stwierdzenie, że nie warto sprowadzać auta ze Szwajcarii.

2. Dopełnienie formalności w Szwajcarii jest skomplikowane

powypadkowe Szwajcaria

Wiele osób twierdzi, że proces związany z dokumentacją jest zbyt zawikłany i wiąże się z dużą ilością problemów. Prawda jest taka, że Szwajcarzy nie lubią zawracać sobie głowy biurokracją. Nie są tam wymagane żadne umowy i zgłoszenia do urzędów skarbowych, panuje tam zamiłowanie do prostoty w kwestii transakcji – płatność, wyrejestrowanie auta przez właściciela w urzędzie, a tam natychmiastowe otrzymanie pieczątki w naszym dowodzie rejestracyjnym, z którym możemy bezpośrednio udać się do wydziału komunikacji i zarejestrować pojazd na siebie. Jak widać, nie napotkamy w Szwajcarii komplikacji na swojej drodze związanej z papierologią. Prawdziwe zawiłości pojawią się dopiero w Polsce. W naszym kraju panują zasady, o których się Szwajcarom nie śniło – począwszy od umowy kupna – sprzedaży, bez której w naszej ojczyźnie nie ma możliwości zarejestrowania auta, a tam jest to uważane za niepotrzebny wymysł. Do innych wymagań w polskich urzędach należy zaświadczenie ze skarbowego, dowód opłaty recyclingowej, zaświadczenie o opłaceniu akcyzy, tymczasowy dowód rejestracyjny, zaświadczenie o badaniu technicznym czy tablice rejestracyjne. Wobec powyższych licznych kryteriów do spełnienia na terenie naszego kraju myślenie, że dopełnienie formalności w Szwajcarii jest kwestią skomplikowaną, jest co najmniej niepoważne.

3. Sprowadzanie auta ze Szwajcarii jest drogie

samochody ze Szwajcarii

To fakt. Nowe samochody ze Szwajcarii są drogie. Auta używane ze Szwajcarii też nie należą do tanich. Natomiast powypadkowe, rozbite samochody ze Szwajcarii mają atrakcyjne ceny. Wszelkie dodatkowe opłaty nie windują znacznie ceny i nie sprawiają, że transakcja jest niekorzystna. Oprócz ceny zawsze warto mieć na uwadze standard i jakość samochodów jeżdżących po Szwajcarii. Warto śledzić licytacje aut ze Szwajcarii, gdzie można znaleźć prawdziwe perełki, których nie doświadczymy, przeglądając polskie ogłoszenia, a ich naprawa nie będzie kosztować wiele, a efekt końcowy będzie niesamowity.

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. 3 września 2019

    […] Sprowadzanie auta ze Szwajcarii – mity […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *